Op 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling. Met zonnepanelen betaal je daardoor zo'n € 470,- tot € 500,- per jaar meer voor je stroom. Een groot deel daarvan haal je terug met een cashback: bij Vattenfall krijg je nu € 400,-, ook met zonnepanelen.
Nu trekt je leverancier de stroom die je teruglevert af van de stroom die je gebruikt. Vanaf 1 januari niet meer. Je betaalt dan voor alle stroom die je van het net haalt, en voor stroom die je teruglevert krijg je maar een paar cent per kWh.
Nee. De salderingsregeling stopt op 1 januari en je leverancier kan die datum niet uitstellen, schrijft toezichthouder ACM. Ook een vast contract dat doorloopt, gaat vanaf 1 januari over op de nieuwe regels.
Stap nu over. Van oktober tot en met december wek je nog geen 15% van je jaaropwek op, dus er valt weinig meer te salderen. Een overstap kost je daardoor hooguit een paar tientjes, en daar staat een cashback van € 275,- tot € 400,- tegenover.
Hoe eerder je overstapt, hoe eerder je cashback binnen is, en hoe eerder je volgend jaar weer een nieuwe pakt. Bij Budget Thuis staat de € 275,- binnen 4 weken op je rekening.
Zit je nu variabel, dan betaal je fors meer. Greenchoice variabel kost in ons voorbeeld € 295,- per jaar meer dan Vattenfall 1 jaar vast, met de cashback van € 400,- meegerekend.
Heb je nog een vast contract, check dan eerst je opzegvergoeding.
Kies 1 jaar vast, niet 3 jaar. Dan kies je volgend najaar gewoon opnieuw, met een nieuwe cashback. Met 3 jaar zit je tot 2029 vast aan de terugleverregels van nu.
| Leverancier | Cashback | Netto terugleververgoeding per jaar | Kosten eerste contractjaar |
|---|---|---|---|
| Vattenfall | € 400,- | € 81,- | € 2.558,- |
| Vandebron | € 340,- | € 28,- | € 2.657,- |
| Budget Thuis | € 275,- | € 68,- | € 2.751,- |
Peildatum 30 september 2026. Verbruik 2.500 kWh stroom en 900 m³ gas, 2.700 kWh opwek. Netto terugleververgoeding: wat je vanaf 2027 overhoudt aan teruggeleverde stroom, na aftrek van terugleverkosten. Kosten eerste contractjaar: inclusief cashback en het einde van de saldering op 1 januari. Dit is een indicatie.
Vattenfall is het voordeligst: de hoogste cashback en de meeste opbrengst voor je teruggeleverde stroom. Let op: bij Eneco en Oxxio krijg je met zonnepanelen geen cashback.
Bij een dynamisch contract betaal je per uur de marktprijs. Ook hier krijg je met zonnepanelen cashback: € 340,- bij Pure Energie en € 330,- bij Vandebron en NextEnergy. Je kunt het contract elke maand opzeggen.
Stroom kun je sturen, gas niet. Je stookt als het koud is, en juist dan is de gasprijs hoog. Met 900 m³ gas is gas al snel 80% van je energierekening.
Een hybride contract, met stroom dynamisch en gas vast, klinkt als een middenweg. Maar de cashback is daar lager: Pure Energie Hybride geeft € 120,- en is in ons voorbeeld € 265,- per jaar duurder dan Vattenfall vast.
Tip: zet de wasmachine, vaatwasser en droger aan als de zon schijnt. Elke kWh die je direct zelf gebruikt, scheelt je vanaf januari zo'n € 0,27.